Git-sh: konsola ułatwiająca pracę z repozytoriami

GIT

Jeśli mamy do wykonania 2-3 komendy, to problemu nie ma. Jeśli natomiast praca z repozytorium przypomina ciągłe sprawdzanie statusu, zmienianie gałęzi, commitowanie, resetowanie i wszystko inne, to klepanie za każdym razem komendy „git” może być uciążliwe. Z pomocą przychodzi Git-sh.

Git-sh jest nakładką na konsolę bash, która sprawia, że zyskujemy sporo cennego czasu. Dlaczego?

  • Dzięki niej wszystkie komendy Gita stają się globalnymi, czy raczej komendami najwyższego poziomu (czyli zamiast git checkout master piszemy checkout master)
  • Analogicznie dzieje się ze zdeklarowanymi aliasami (sekcja [alias] w gitconfig)
  • Koniec z cyklicznym klepaniem git status  – linia poleceń cały czas pokazuje nam nazwę aktywnej gałęzi oraz stan katalogu roboczego (np. master!MojeRepo *>).

Poza udogodnieniami typowo zadaniowymi, Git-sh oferuje inne: uzupełnianie wprowadzanego tekstu (zarówno komend jak i nazw gałęzi) z użyciem tabulatora oraz kolorowanie wyświetlanych elementów (personalizacja poprzez gitconfig: color.sh).

Instalacja

Aby używać Git-sh należy wykonać dwa kroki – sklonować repozytorium, a następnie skompilować i zainstalować pakiet. Wystarczy kilka komend:

1
2
3
4
5
cd /sciezka/do/folderu/gdzie/chcemy/sklonowac/repo
git clone git://github.com/rtomayko/git-sh.git
cd git-sh
make
sudo make install

W przypadku problemów z instalacją w środowisku Windows/Cygwin proszę zajrzeć tutaj.

Praktyka

Rozpisywać się o użytkowaniu nie mam zamiaru, bo można to streścić w jednym zdaniu: pracujemy z Gitem tak samo jak dotychczas, tylko nie musimy używać komendy git 😉 Opcje konfiguracyjne i podstawy użytkowania opisane są na GitHubie – nie jest tego za wiele, a i tak najlepiej jest sobie zainstalować, poużywać i samemu ocenić przydatność. Myślę, że jednym wyda się fantastycznym dodatkiem, dla innych będzie zbędnym pakietem – kwestia gustu oraz sposobu/ilości codziennego użytkowania Gita.

Skomentuj "Git-sh: konsola ułatwiająca pracę z repozytoriami":

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.