Jak Twój nudny log serwera może stać się feerią barw

Website access log visualization

Wyobrażaliście sobie kiedyś log serwera jako walkę zawołań z obsługującą je maszyną, walkę realizowaną w stylu legendarnej gry Pong? Zapewne nie, ja zresztą też nie 🙂

Jak się jednak okazało, ktoś wpadł na tak szalony pomysł i w dodatku fantastycznie go zrealizował. Zawsze zdumiewa mnie, gdy ludzie potrafią spędzać wiele godzin nad czymś, co w praktyce nie ma wielkiego zastosowania, ale po prostu ładnie wygląda, oferuje swojemu autorowi dobrą zabawę i rozwój osobisty. Taka sztuka dla sztuki poniekąd, ale jaka ładna:

I jeszcze jak „romantycznie” się nazywa: Logstalgia 😉 Bliźniaczym projektem, do którego trafiłem najpierw przeklikując się przez repozytorium w GitExtensions jest Gource. On z kolei przedstawia historię zmian aplikacji jako rozwój drzewka, z centralnie umieszczonym folderem głównym, gdzie na każdej gałęzi rosną pliki:

Genialne jest to, że autorzy commitów latają wokół drzewa jak pracowite owady. Naprawdę, w kategorii „zrobienie sztuki z czegoś trywialnego”, oba wspomniane narzędzia dostają Złote Globy i Oskary jednocześnie 😉

Komentarze do "Jak Twój nudny log serwera może stać się feerią barw": (2)

  1. W temacie geekowskich śmiesznych dodatków, słyszałeś o wtyczce Achievments do VisualStudio? Widziałem że zrobili tez podobną dla Netbeens.

  2. Kiedyś przeglądając katalog wtyczek do NetBeansa napotkałem na coś takiego:
    http://plugins.netbeans.org/plugin/17242/achievements-for-netbeans

    Więc to pewnie jest to, o czym mówisz 😉

Skomentuj "Jak Twój nudny log serwera może stać się feerią barw":

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.