Zmiana klasy adresowej Liveboxa TP

Kiedy podjąłem pracę w Warszawie wciąż mieszkając w Radomiu (codzienne dojazdy to temat na oddzielną notkę, albo i książkę) było dla mnie oczywiste, że nie zawsze uda się dojechać do biura. W końcu PKP to posiadacz największego worka z niespodziankami w tej części galaktyki. Etat programisty ma jednak to do siebie, że bardzo często możliwa jest praca zdalna – wszystko oczywiście zależy od pracodawcy. Tak się składa, że u mnie w firmie istnieje taka możliwość i dość szybko takie uprawnienia uzyskałem. I niestety już na starcie pojawił się problem.

Otóż sieć biurowa jest tak skonfigurowana, że korzysta z klas adresowych 192.168.1.* oraz 192.168.2.*, co kłóci się z domyślną klasą Liveboxa TP. Powstało pytanie: czy da się przekonfigurować router Sagema, który ludziom wpycha Telekomunikacja Polska, tak by ustawić inną klasę dla sieci domowej? Odpowiedź brzmi: tak.

Pierwsze czego potrzebujemy to klient Telnet, którego w standardzie w Windowsie nie ma. Nie jest to jednak problem, bo doinstalować można go bez potrzeby korzystania z płyty instalacyjnej. Wystarczy wejść w Panel sterowania -> Programy -> Programy i funkcje po czym wybrać „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows” by naszym oczom ukazała się lista dostępnych pakietów. Trzeba odszukać na niej „Klient Telnet„, zaznaczyć go i potwierdzić instalację.

Kiedy już instalacja przebiegnie jak trzeba odpalamy konsolę (Start -> Uruchom -> cmd lub po prostu Start -> cmd w polu wyszukiwania w przypadku Windowsa Vista lub 7) i zaczynamy. Najpierw musimy połączyć się z routerem za pomocą komendy telnet 192.168.1.1, po której zostaniemy spytani o login i hasło. Domyślnie w Liveboxie logować należy się na konto root z hasłem 1234, ale z poziomu panelu administracyjnego www możemy dodać sobie nowego użytkownika z odpowiednimi uprawnieniami i korzystać z innych danych uwierzytelniających. Kiedy już jesteśmy zalogowani (widzimy [root @ home]$ w konsoli) musimy wykonać poniższe komendy:

1
2
3
4
5
6
7
8
dhcpserver
stop
subnet eth0 delete
subnet eth0 add -o -subnet 192.168.7.0 -netmask 255.255.255.0 -startip 192.168.7.10 -endip 192.168.7.50 -leasetime 7 -broadcast 192.168.7.255 -dns 192.168.7.1 -secondarydns 0.0.0.0 -gateway 192.168.7.1
start
..
save
ifconfig -o eth0 inet 192.168.7.1

Powyższy przykład zmienia klasę adresów na 192.168.7.*, ale można nadać inną według uznania. Dwukropek oczywiście też jest komendą, wraca o poziom wyżej (piszę to, choć jest to dość oczywiste, ale ktoś mógł odebrać to jako wycięty fragment, jak w przypadku skracanych cytatów na przykład). Parametr leasetime ustawia okres dzierżawy IP, więc jeśli ktoś chce przy okazji ustawić częstszą rotację, to może ustawić inny niż w przykładzie. Dla nieobytych z konsolą przypomnę, że można wklejać gotowe komendy, więc unikniemy wpisywania takich kolosów jak ten z dodaniem podsieci, a przede wszystkim nerwów kiedy popełnimy jakiś błąd.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to powinniśmy w tym momencie stracić łączność z Liveboxem, a konsola powinna „zawiesić się” – tak, to jest dobry objaw! Po prostu zmieniliśmy adres bramy, a lokalnie nasz komputer wciąż w ustawieniach swojej sieci ma jej stary adres. Dlatego musimy pobrać dla naszego komputera nowy adres IP, z nowej klasy przed chwilą przydzielonej. Odpalamy więc nową konsolę (koniecznie z uprawnieniami administratora) i wykonujemy komendę ipconfig /renew, jeśli to nie pomoże to zawsze możemy zmienić ustawienia sieci ręcznie. Załóżmy jednak, że otrzymaliśmy nowe IP.

Teraz ponownie musimy połączyć się z routerem za pomocą polecenia telnet 192.168.7.1 (już nowy adres!) i wydać komendę save. Dzięki temu adres routera, który zmieniliśmy chwilę wcześniej zostanie zapisany. Bez tego po chwili router wróciłby do starych ustawień i wciąż obowiązywałaby klasa 192.168.1.* (zanim do tego doszedłem trochę się zdążyłem udenerwować).

Dzięki takiemu zabiegowi podsieć domowa nie gryzie się z podsiecią biurową i mogę się łączyć za pomocą OpenVPN, o czym przy innej okazji.

Skomentuj "Zmiana klasy adresowej Liveboxa TP":

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.