Windows Update – brak możliwości zmiany ustawień

Napotkałem ostatnio na dziwny problem – usługa Windows Update samoczynnie przestawiła się z trybu powiadamiania o aktualizacjach na tryb automatycznego ściągania i instalowania. Jako że problem pojawił się na służbowym laptopie, w którym czasem wykorzystuję połączenie z internetem za pomocą sieci komórkowej, nie spodobało mi się to podwójnie. Po pierwsze lubię wiedzieć co wpływa do mojego systemu i wolę mieć nad tym kontrolę. Po drugie automatyczne ściąganie aktualizacji w tle to kiepski pomysł, gdy jest sytuacja krytyczna, ktoś dzwoni, że trzeba poprawić to i owo, w pociągu jest kiepski zasięg, a nędzny i tak transfer zjada coś, co wcale nie powinno działać.

Pomoc systemowa niewiele ma w tym temacie do zaoferowania i przez parę dni problem wisiał w powietrzu, aż w końcu wczoraj znowu podjąłem próbę znalezienia rozwiązania. I udało się 🙂  Aby umożliwić zmienianie ustawień usługi Windows Update należy uruchomić edytor lokalnych zasad grupy, czyli Start -> Uruchom -> gpedit.msc. Oczom naszym ukaże się okno (poniżej odfiltrowana gałąź, którą będziemy edytować):

Edytor lokalnych zasad grupy
Dla anglojęzycznych systemów ścieżka wygląda następująco: Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Windows Update.

Podwójne kliknięcie w powyższy element otworzy nam kolejne okno:

Windows Update - automatyczne aktualizacje

W moim przypadku pomogło ustawienie opcji na „Włączone” oraz ustawienie poziomu 5: Zezwalaj administratorom lokalnym na wybieranie ustawienia. Po zatwierdzeniu powyższych zmian, w panelu sterowania powróciła możliwość edycji ustawień usługi Windows Update, dzięki czemu mogłem ponownie ustawić „Wyszukaj aktualizacje, ale pozwól mi wybrać czy je pobrać i zainstalować„. I znowu mogę sam decydować o tym co i przede wszystkim kiedy instaluje się w moim systemie 🙂

Skomentuj "Windows Update – brak możliwości zmiany ustawień":

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.